V letošním roce vyšlo nové Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1009 ze dne 5. června 2019, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh a kterým se mění nařízení (ES) č. 1069/2009 a (ES) č. 1107/2009 a zrušuje nařízení (ES) č. 2003/2003. Nařízení nabyde účinnosti dne 16. července 2022. Biochar se klasifikuje opět jako organická pomocná půdní látka, tj. kategorie funkce výrobku je KFV 3(A). Biochar zatím nemá zařazení do kategorie složkového materiálu. Příloha je ve stádiu finální úpravy a biochar bude zařazen do kategorie pyrolyzované a zplyňované materiály, tj. kategorie složkového materiálu KSM 13.
Pro jednotlivé země V4 je legislativní úprava následující:
Česká republika
Kvalitu biocharu, který se používá jako půdní aditivum, sleduje mnoho národních i nadnárodních institucí. V České republice registruje biochar Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Biochar se registruje v kategorii pomocná půdní látka. Pro zahájení procesu certifikace nabízíme možnost konzultace (doc. Pohořelý – michael.pohorely@vscht.cz). Tento český úřad v dnešní době kontroluje pouze nezávadnost biocharu, nikoli jeho kvalitu. Zaměřuje se tedy na obsah toxických látek, ale nijak nezaručuje, že vyrobený biochar bude opravdu zlepšovat kvalitu půdy. Certifikace je platná v celé EU.
Slovensko
v přípravě...
Polsko
v přípravě...
Maďarsko
Průmyslová výroba biocharu v Maďarsku vychází z legislativy Evropské unie a vyžaduje kladné vyjádření od dotčených úřadů týkajících se zejména průmyslové bezpečnosti, ochrany životního prostředí, požární ochrany či BOZP.
Pro použití biocharu je vyžadováno povolení od Úřadu pro bezpečnost v potravinářství, k jehož získání je nutné, aby biochar splnit zákonné limity obsahu PTE, nebezpečných polutantů, či PAH 19 <1 mg/kg. Zároveň je nutné biochar testovat ve dvou různých klimatických pásech a v různých půdních podmínkách. Testování je prováděno minimálně po dva roky. Veškeré zákonné úpravy vychází a jsou svázány s legislativou Evropské unie.
Nařízení Evropského parlamentu EU 2019/515 o vzájemném uznávání zboží uvedeného v souladu s právními předpisy na trh v jiném členském státě již bylo v Maďarsku do legislativy implementováno, stejně jako nařízení Evropského parlamentu a Rady 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek a o zřízení Evropské agentury pro chemické látky. Biochar je zde zmíněn jako chemicky modifikovaná látka.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady 2019/1009, kterým se stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh, vstoupí v Maďarsku v platnost 16. července 2022 a bude platit souběžně s nařízením EU 2019/515.